Fortsätt till huvudinnehållet

Just nu - 5% Rabatt på alla däck från Maxtrek. Gäller ordinarie priser och kan inte kombineras med andra erbjudanden t.o.m 2025-04-13 Klicka här

Bra bildelar till låga priser
Se om bildelen passar din bil
Bromsbeläggsats Yellowstuff Ebc brakes DP4817R EBC Brakes
Bild 1 av 1

Bromsbeläggsats Yellowstuff Ebc brakes DP4817R

MG MG TF, F ROVER 100 / METRO Halvkombi, 100 Cabriolet
Lev. 1-2 vardagar
Pris1 544 kr
/paket inkl moms
Lägg till i favoriter
Frakt:
Pris79 kr
Artnr:
422566
Originalnr:

Specifikationer

Varumärke
EBC Brakes
Originalleverantör
EBC
Längd (mm)
115
Bredd (mm)
58
Tjocklek (mm)
17

Generell produktinformation

Yellowstuff R – klossar med hög friktion för Racing, klubbkörning och gatbruk!

Yellowstuff är den första bromsklossen som tillverkats för både banbruk och gatbruk! Klossen är ett aramid-fiberbaserat belägg som ger hög effekt även utan förvärmning. Dessa klossar har samma funktion som andre EBC bromsklossar, men i motsats till red-stuff och green-stuff så dammar dessa något mer för att de är tillverkade med mer stål. Yellowstuff fungerar optimalt från första inbromsning och blir bara bättre och bättre. Klossarna behöver inte värmas upp, och fungerer bättre vid hårdkörning. Klossarna används av många både inom hobby och proffessionell Racing som drifting, ""gatebil ekstrem"", Porsche Cup, rally, formula basic, Swedish Camaro cup osv.!

Alla våra EBC klossar levereras med något som kallas för ""Brake-in"", detta är en brunröd beläggning som ligger på klossarna, som gör att skivor och klossar snabbare blir inkörda.

Om du är ute efter bra effekt och minsta möjliga bromsdamm för gatkörning bör du kolla på EBC Redstuff som är marknadens kanske bästa gatkloss med klart minst bromsdamm.