Fortsätt till huvudinnehållet
Bra bildelar till låga priser
Se om bildelen passar din bil
Takräcke till Lexus Rx 2010-2015 Turtle Nordic
Takräcke till Lexus Rx 2010-2015 Turtle Nordic
Takräcke till Lexus Rx 2010-2015 Turtle Nordic
Takräcke till Lexus Rx 2010-2015 Turtle Nordic
Bild 1 av 4
Rea

Takräcke till Lexus Rx 2010-2015

LEXUS RX
Lev. 4-8 vardagar
Rabatterat [object Object]2 679 kr
/sats inkl moms
Spara 10%
Ord. pris. 2 977 kr
Lägg till i favoriter
Frakt:
Fri frakt
Artnr:
1834020

Specifikationer

Varumärke
Turtle Nordic
Originalleverantör
Turtle Nordic
Registreringstyp
Med TÜV-godkännande
Färg
Silver
För fabrikat
Lexus RX 2010-2015
Maximal last (kg)
75
Material
Abs (akrylnitril-butadin-styrol-copolymerisat)
Material
Aluminium
Specifikation
5 Years Warranty

Generell produktinformation

Takräcke Turtle Air för Lexus RX är en modellanpassad lasthållare och lastbåge som är helt anpassad till Lexus RX vad gäller infästning och längd på räckena. Turtle Air är ett aerodynamiskt utformat takräcke där extra fokus lagts på kvalité och passform vilket resulterat i ett takräcke som påverkar bränsleförbrukningen och vindbruset minimalt och som sitter säkert på din bil.

Takräcke Turtle Air för Lexus RX har standard T-spår vilket gör det väldigt flexibelt samt kompatibelt med de flesta tillverkares tillbehör som Thule, Prorack, Whispbar och Yakima som tillhandahåller cykelhållare, kajakhållare, skid/snowboardhållare, kanothållare mm.

Alla Turtles takräcken är tillverkade så att vindljudet minimeras till minsta tänkbara, samtidigt som luftmotståndet är så lågt att man kan ha räcken monterade på bilen året runt, alltid tillgängliga. Aluminiumprofilerna är tillverkade av högkvalitétsaluminium som pulverlackas för att klara väder och vind under många år framöver. Profilen är framtagen för att ge extrem styrka men samtidigt hålla låg vikt.

Ditt takräcke levereras till dig i en box innehållande två stycken takräcken/lastbågar, fyra fästen samt lås och två nycklar. Svensk manual medföljer.


Specifikation för Takräcke Turtle Air för Lexus RX

  • Maxlast: 75 kg (Kontrollera max taklast på din bil)

  • Höjd vingprofil: 22 mm

  • Bredd vingprofil: 69 mm

  • Material: Aluminium och ABS-plast

  • TÜV-godkänt: Ja

  • Färg: Svart eller silver


Egenskaper för Takräcke Turtle Air för Lexus RX

  • Vingformad profil som är tystare och bränslesnålare än klassiska fyrkantsprofiler.

  • Utformat specifikt för din bilmodell vilket gör den enkelt att montera.

  • Standard T-spår för 20x20 mm T-spårsbult. Spåret täcks med gummilist.

  • Låsbart, nycklar och lås ingår så din last sitter säkert.

  • Verktyg för montering medföljer.


Monteringsanvisning till Takräcke Turtle Air för Lexus RX

Ladda ner manual för Turtle AIR-1, för dig med standard takreling på bilen >>

Ladda ned manual för Turtle AIR-2, för dig med integrerad (flush) takreling på bilen >>


Mer om takräcken och lastbågar från Turtle

Minimalt med vindbrus och låg förbrukning

Turtle AIR-seriens takräcken är framtagna för att minimera ljudet, eller vindbruset, när räcket sitter monterat på taket. Det följer med gummilister som används för att täcka T-spåret och gummilisten ser då till att minska både ljud och luftmotstånd vilket minskar bilens förbrukning av bränsle eller el.

TÜV-godkänt

Turtle AIR-seriens takräcken är framtagna av de bästa materialen för att hålla under många år framöver och vi har sett till att varenda detalj är tillverkad på ett sätt som gör det lätt att montera/demontera takräcket under alla väderförhållanden och temperaturer. Räcket är tillverkat i pulverlackerad aluminium och plastdetaljerna är gjutna av ABS-plast av hög kvalitet som håller även i många minusgrader. Varje bult och bricka är behandlad med ett skyddande lager av rostskydd vilket är extra viktigt i Norden där salt används på våra vägar.

Turtle AIR-seriens takräcken är dessutom testade och godkända av TÜV vilket borgar för extra hög säkerhet.

Andra köpte även

Oljefilter BOSCH
Lev. 2-4 vardagar

Oljefilter

Pris73 kr
/st
Oljefilter
Lev. 2-4 vardagar

Oljefilter

Pris53 kr
/st
Oljefilter Meyle 35-14 322 0000 MEYLE
Lev. 2-4 vardagar

Oljefilter Meyle 35-14 322 0000

Pris75 kr
/st
Kumho Ecowing ES01 KH27 Kumho
Slut i lager

Kumho Ecowing ES01 KH27

Pris979 kr
3 916 kr /4 st
Oljefilter BOSCH
Lev. 2-4 vardagar

Oljefilter

Pris95 kr
/st

Rekommenderas

Luftfilter Skruvat plus ADT32295 Skruvat plus
Lev. 2-4 vardagar

Luftfilter Skruvat plus ADT32295

TOYOTA HILUX
Pris189 kr
/st
Sortiment, O-ring, Universal
Rea
Lev. 2-4 vardagar

Sortiment, O-ring, Universal

Rabatterat [object Object]233 kr
Spara 10%
Bromsbeläggsats, Framaxel MAGNETI MARELLI
Lev. 2-4 vardagar

Bromsbeläggsats, Framaxel

TOYOTA HILUX
Pris375 kr
/st